wesprzyj nas kontrast
czcionki: A A A
zaloguj

praktyczne radyZdrowy oddech to pierwszy krok do zdrowej mowy

data publikacji: 16.11.2020

Pacjenci po udarze mózgu mogą borykać się z problemami z mową na różnych poziomach. Najłatwiej podzielić je na podstawowe grupy:

- pacjenci, którzy wypowiadają prawidłowe i logiczne zdania, ale ich wymowa jest niewyraźna, głos zbyt cichy czy płynność zaburzona (dysartria)

- pacjenci, którzy rozumieją mowę otoczenia (reagują adekwatnie), ale nie mogą wypowiedzieć swoich myśli (zniekształcają wyrazy, zamieniają litery, nie pamiętają słów) (afazja)

- pacjenci, którzy nie rozumieją mowy otoczenia i nie mogą wypowiedzieć właściwie własnych myśli (afazja)


Ćwiczenia oddechowe najlepiej sprawdzają się w pierwszej grupie objawów, ale bywa, że potrzebne są także w pozostałych. Zapanowanie nad oddechem (jego długością, torem oddechowych i gospodarowaniem nim) przede wszystkim zwiększy świadomość chorego związanym z posiadanym przez niego aparatem mowy. Ponadto będziemy mieć pewność, że dobrze wytrenowany oddech, to wystarczające "paliwo" dla trenowanej w dalszej kolejności mowy. Trening oddechowy powinien stanowić wstęp i rozgrzewkę do codziennej pracy nad mową pacjenta. 

 jjj

jjj

jjj
WRACAM DO:

X
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych, promocyjnych, statystycznych, informacyjnych i związanych z realizacją działalności statutowej Fundacji Udaru Mózgu zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002.101.926). Mam świadomość, że administratorem danych jest Fundacja Udaru Mózgu, podanie danych jest dobrowolne, mam prawo kontroli przetwarzanych danych, prawo dostępu do przetwarzanych danych oraz ich poprawiania. Dowiedz się więcej.
Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję regulamin korzystania z newslettera.
Zapisz się na newsletter