wesprzyj nas kontrast
czcionki: A A A
zaloguj

W szpitalu

 


O co zadbać gdy bliski leży jeszcze w szpitalu?

data publikacji: 29.07.2020

W szpitalu

Gdy chory z podejrzeniem  udaru mózgu  trafia do szpitala, przed zastosowaniem odpowiedniego leczenia, lekarz musi postawić diagnozę. Najczęściej wstępna diagnoza dokonywana na jest w izbie przyjęci lub w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR). Dopiero po postawieniu wstępnej diagnozy pacjent przenoszony  jest do oddziału  udarowego, który najczęściej funkcjonuje w ramach oddziału neurologicznego . W szczególnych przypadkach pacjenci  z udarem  hospitalizowani są w oddziałach internistycznych.


Podstawą rozpoznania udaru jest wywiad lekarski zebrany od pacjenta lub jeżeli jest to niemożliwe ze względu na to, że pacjent jest nieprzytomny lub ma zaburzenia świadomości – od rodziny lub świadków zdarzenia. Niezbędne jest zweryfikowanie czasu jaki minął od pojawienia się objawów do czasu przywiezienia do szpitala – warunkuje to sposób leczenia. 

Po zebraniu wywiadu lekarz ocenia stan pacjenta –  przeprowadza badanie neurologiczne oraz badanie internistyczne z oceną czynności serca, ciśnienia tętniczego krwi, stanu układu oddechowego i osłuchiwaniem tętnic szyjnych.  Jeśli lekarz podejrzewa udar zleci wykonanie tomografii komputerowej głowy a także: badanie EKG, podstawowych parametrów krwi takich jak: morfologia, wskaźniki krzepnięcia, stężenie elektrolitów i glukozy, wysycenie krwi tlenem i inne.

Wszystkie wstępne badania być może umożliwią rozpoznanie bezpośredniej przyczyny udaru, jego rozległości a także ocenę współwystępujących chorób. 

 


Badania obrazowe w udarze mózgu – tomografia i rezonans

U każdego chorego z podejrzeniem udaru mózgu należy jak najszybciej wykonać tomografię komputerową głowy lub rezonans magnetyczny. Badania te pozwalają zróżnicować przyczynę udaru – czy był on skutkiem zamknięcia tętnicy, czy wręcz przeciwnie, następstwem krwotoku do mózgu.

W przypadku udaru niedokrwiennego im więcej czasu minie od początku udaru do wykonania badania, tym bardziej wyraźne zmiany i większa szansa na wykrycie niedokrwienia. Dlatego jeżeli w badaniu tym wystąpią zmiany o charakterze niedokrwienia można jednoznacznie potwierdzić, jednak brak takich zmian nie pozwala na wykluczenie udaru niedokrwiennego, gdyż możliwe jest że zmiany są na tyle dyskretne i upłynęło zbyt mało czasu od wystąpienia udaru, że w TK jeszcze ich nie widać.

Mimo tego, że udaru niedokrwiennego czasem nie widać w tomografii, to badanie to jest przydatne w rozpoznawaniu udaru, gdyż pozwala wykluczyć udar krwotoczny.

Udar mózgu to bardzo poważna choroba, może kosztować utratę sprawności, zdrowia a nawet życia. Z tego powodu ważna jest jak najszybsza diagnoza, która umożliwi wdrożenie właściwego leczenia – w przypadku udaru niedokrwiennego – leków rozpuszczających zakrzep, a w przypadku udaru krwotocznego ewentualnej operacji.

Inne pomocne badania to:

Badanie tętnic – USG dopplerowskie tętnic domózgowych, USGD-TCD (Doppler przezczaszkowy) tętnic wewnątrzczaszkowych   i angio-TK lub-angio NMR a czasami arteriografia klasyczna;

Nakłucie lędźwiowe - jest wskazane jeśli objawy kliniczne (okoliczności zachorowania, obecność objawów oponowych, zaburzenia świadomości, itd.) wskazują na podejrzenie krwotoku podpajęczynówkowego;

USG serca potocznie zwane echokardiografią i 24 godzinny zapis EKG zwany Holterem w przypadku podejrzenia sercowego pochodzenia zatorów mózgowych.

Leczenie

Leczenie udaru ma na celu jak najszybsze przywrócenie przepływu krwi w obszarze objętym niedokrwieniem. Będzie to w udarach niedokrwiennych leczenie przeciwpłytkowe   lub leczenie trombolityczne (rozpuszczające zakrzep).  Leczenie operacyjne  może być prowadzone w niektórych przypadkach zakrzepów  w  tętnicach szyjnych oraz w części udarów krwotocznych. Leczenie ma też na celu  przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom biochemicznym powstającym w wyniku niedokrwienia (leczenie neuroprotekcyjne) oraz wczesne wykrywanie i leczenie powikłań pozamózgowych.

Najskuteczniejszym sposobem uzyskania prawidłowej średnicy naczynia krwionośnego  jest tromboliza, mająca na celu rozpuszczenie zakrzepu zamykającego lub zwężającego światło naczynia. 

Jest to nowoczesna i bardzo skuteczna metoda. Leczenie trombolityczne podaje się dożylnie przez godzinę . Średnio kwalifikuje się na nie w Polsce 8 proc. osób po udarze niedokrwiennym.  Należy jednak pamiętać,  że trombolizę można stosować do 4,5 godziny  od wystąpienia pierwszych objawów udaru mózgu. Dlatego w przypadku podejrzenia udaru należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Liczy się każda minuta 

Choć tromboliza może doprowadzić do pełnego wyzdrowienia , nie każda osoba może otrzymać to leczenie, a u części osób mogą wystąpić powikłania.  Gdy nie  można stwierdzić ile czasu minęło od wystąpienia pierwszych objawów udarowych , wtedy nie lekarz nie może zastosować leczenia trombolitycznego. Dotyczy to zwykle sytuacji gdy pacjent doznał udaru podczas snu lub do zachorowania doszło u osoby mieszkającej samotnie, która nie była w stanie wezwać pomocy.  

Udar mózgu to stan zagrożenia życia więc każdy pacjent przyjęty do oddziału udarowego jest stale podłączony do   kardiomonitora  kontrolującego tętno raz oddech chorego oraz ostrzegającego o arytmii oraz niewydolności oddechowej.  

 

Kto nie kwalifikuje się do leczenie trombolitycznego? 

Zgodnie z zaleceniami Sekcji Chrób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurlogicznego są to osoby: 

- z krwotokiem mózgowym widocznym w tomografii lub rezonansie magentycznym

-  u których czas trwania objawów był dłuższy niż 4,5 godziny

- z wysokim ciśnieniem krwi powyżej 185/110 mmHg

- leczone heparyną w ciągu 48 godzin poprzedzających wystąpienie udaru mózgu, z wydłużonym czasem krzepnięcia krwi

- z zaburzeniami krzepnięcia krwi

- u których stosowano doustne leczenie przeciwzakrzepowe np. warfaryną lub acenokumarolem 

- z przebytym krwawieniem wewenątrzczaszkowym lub podejrzeniem świeżego krwawienia 

- z podejrzeniem krwotoku podpajęczynówkowego lub tuż po nim 

- z obecną czynną chorobą nowotworową 

- po niedawno przebytych zabiegach operacyjnych z otwarciem czaszki lub po operacjach kręgosłupa 

- z ostrym zapaleniem trzustki 

- z czynną chorobą wrzodową 

- z niewydolnością , marskością wątroby 

- które przeszły duży zabieg operacyjny  lub rozległy uraz w ciągu ostatnich trzech miesięcy. 

 

W pierwszej dobie chory może wymagać dożylnego uzupełniania płynów przez kroplówkę. Jeżeli sam nie może jeść , żywiony jest przez specjalną sondę. Kiedy tylko stan ogólny chorego na to pozwala lekarze zlecają rozpoczęcie  rehabilitacji przyłóżkowej. Wczesne włączenie rehabilitacji, już w pierwszej dobie udaru, zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań pozamózgowych związanych z unieruchomieniem chorego oraz stymulując zjawisko plastyczności mózgu - zmniejsza objawy deficytu ruchowego, wpływa na poprawę sprawności, siły mięśni, poruszania się, funkcjonowania codziennego, zapobiega przykurczom mięśniowym, depresji.

 

O co zapytać lekarza?

Te pytania warto  zadać lekarzowi,  który opiekuję się naszym bliskim po udarze mózgu w pierwszych godzinach po przyjęciu do szpitala. Odpowiednio zorganizowana komunikacja  pomoże tak samo nam jak i lekarzowi.

 

Jaki udar miał miejsce? Niedokrwienny czy krwotoczny? 

Jakie badania zostały wykonane i jakie są zaplanowane? 

Czy można było podać  trombolizę? Jeśli nie, to dlaczego?

 

W kolejnych dniach pobytu, gdy znane będą wyniki  pozostałych badań można spytać:

 

Jak duży obszar mózgu został objęty  udarem i jakie w związku z tym mogą być jego skutki? 

Czy można już powiedzieć  jakie mogły być przyczyny udaru?

Jak będzie wyglądało dalsze leczenie? Jakie są plany odnośnie dalszego pobytu chorego w szpitalu? 

Czy rozpoczęto już rehabilitację? Jeżeli nie to z jakiego powodu? 

Czy mogę w chwili obecnej jakoś pomóc choremu?

 



WRACAM DO: