wesprzyj nas kontrast
czcionki: A A A
zaloguj

Wyjście ze szpitala

 


Pomoc pielęgniarska po powrocie ze szpitala

data publikacji: 29.07.2020

O wsparciu w pielęgnacji chorego po udarze mózgu, jakie można uzyskać w ramach świadczeń refundowanych przez Narodowym Fundusz Zdrowia opowiada Jolanta Kolińska – pielęgniarka opieki długoterminowej


 

Czy pacjenci po udarze mózgu gdy wrócą do domu ze szpitala mogą korzystać z opieki pielęgniarskiej? 

Tak. Pacjent może korzystać z tzw. opieki długoterminowej oraz wsparcia pielęgniarki środowiskowej. Praca z pacjentem pielęgniarki środowiskowej i pielęgniarki z opieki długoterminowej przebiega niezależnie od siebie. Nawzajem się uzupełniamy.

Czy te świadczenia są bezpłatne dla pacjenta i realizowane w ramach działań NFZ ? 

Oba rodzaje wsparcie pielęgniarskiego są bezpłatne, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pomoc w opiece długoterminowej jest najczęściej realizowana przez firmy zewnętrzne, które mają podpisaną umowę z NFZ. Praca pielęgniarki środowiskowej natomiast jest realizowana w ramach działań Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). O możliwość wsparcia ze strony pielęgniarki środowiskowej należy więc spytać w najbliższej przychodni POZ. 

Jak można ubiegać się o wsparcie w opiece długoterminowej nad chorym po udarze który przebywa w domu? 

Każda poradnia POZ powinna mieć podpisaną umowę z firmą, która świadczy tego rodzaju usługi. Jeżeli więc chcielibyśmy skorzystać z takiego wsparcia, powinniśmy udać się do lekarza POZ z prośbą o wystawienie skierowania do objęcia naszego podopiecznego opieką długoterminową.

 Doktor wypełni określony wniosek, a pielęgniarka środowiskowa, na podstawie zebranego wywiadu, opisze pacjenta w funkcjonalnej skali Bartel. Lekarz przekaże rodzinie tak przygotowany wniosek i udostępni kontakt do firmy, z którą dana przychodnia ma podpisaną umowę. Wtedy należy skontaktować się z firmą świadczącą usługi opieki długoterminowej  i ustalić termin od kiedy wsparcie ma być realizowane. 

 

 



Jak długo może być realizowana opieka długoterminowa w domu chorego?

W chwili obecnej żadne przepisy nie precyzują maksymalnego czasu, w jakim możemy wspierać naszych podopiecznych. Mogą oni liczyć na wizyty 4 razy w tygodniu, od poniedziałku do niedzieli. Częstotliwość wizyt ustalamy zawsze indywidualnie z rodziną.

Rodziny mają zwykle numer telefonu do pielęgniarki opieki długoterminowej i jeżeli chcą o coś zapytać lub poradzić się, zawsze jesteśmy do dyspozycji. Staramy się być w stałym kontakcie z naszymi podopiecznymi. Jeżeli nie możemy w danej chwili podjechać do chorego, zawsze informujemy rodzinę, co ma zrobić gdyby pojawił się problem w opiece nad chorym.

Wydaje się, że dość niewiele osób potrzebujących wsparcia w opiece nad swoimi bliskimi wie o tego rodzaju usługach refundowanych przez NFZ

Niestety, to prawda. Uważam, że wynika to z faktu, iż wciąż za mało informacji na temat możliwych form pomocy udziela się pacjentowi w momencie, kiedy opuszcza on szpital. Pacjent i rodzina powinni dostać pełną listę świadczeń, z których mogliby skorzystać – wraz z listą ośrodków, które je realizują. 

W jakich konkretnie czynnościach mogą pomagać pielęgniarki w ramach opieki długoterminowej? 

Warto tu zaznaczyć, że świadczymy usługi pielęgniarskie – nie opiekuńcze. Czasami jest to mylone przez rodzinę i rodzi niepotrzebne nieporozumienia. Przy pacjencie wykonujemy czynności pielęgniarskie. Pokazujemy i uczymy rodziny jak we właściwy sposób pielęgnować pacjenta. Wykonujemy specjalistyczne zabiegi pielęgniarskie takie jak: wymiana cewnika, założenie sądy do żołądka, pielęgnacja PEG, pielęgnacja rurki tracheotomijnej, przetaczanie płynów na zlecenie lekarza. 

Opieka długoterminowa powoduje, że chory i jego rodzina nie zostają sami ze swoimi problemami. Zawsze jest ktoś, z kim mogą skonsultować swoje problemy, poradzić się czy rozwiać wątpliwości. 

Jak duża grupę Pani podopiecznych stanowią osoby po udarze? 

W chwili obecnej jest to przeszło połowa osób, którymi się zajmuje. Opiekuję się osobami z różnymi chorobami, które spowodowały u chorych trwałą niesprawność. Jednak grupa osób po udarze jest wśród nich najliczniejsza.

 

Pielęgniarska opieka długoterminowa w domu

To opieka nad obłożnie i przewlekle chorym przebywającym w domu. Może nią być objęty pacjent, który nie wymaga leczenia w warunkach stacjonarnych, jednak ze względu na istniejące problemy zdrowotne, potrzebuje systematycznej i intensywnej opieki pielęgniarskiej w warunkach domowych. Opieka ta jest realizowana we współpracy z lekarzem POZ.

Do pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej mogą być zakwalifikowani pacjenci, którzy:

w ocenie opartej na skali Barthel otrzymali 40 punktów lub mniej

nie korzystają w tym samym czasie z domowej opieki dla pacjentów wentylowanych mechanicznie, hospicjum domowego, stacjonarnego zakładu opiekuńczego (opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego)

nie są w ostrej fazie choroby psychicznej

Świadczenia pielęgniarskie, domowe udzielane są na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, do którego dołącza się kartę oceny pacjenta według skali Barthel.

Skala Barthel pozwala ocenić stan chorego pod względem m.in. jego samodzielności przy wykonywaniu codziennych czynności takich, jak: spożywanie posiłków, siadanie, przemieszczanie się, ubieranie się i rozbieranie, kontrolowanie potrzeb fizjologicznych, utrzymanie higieny osobistej, korzystanie z toalety.

Pielęgniarka opieki długoterminowej, domowej zobowiązana jest do powiadomienia lekarza i pielęgniarki POZ, do których pacjent złożył deklaracje wyboru, o terminie rozpoczęcia i zakończenia udzielania świadczeń, a także o istotnych zmianach w stanie zdrowia pacjenta.

Karta wizyt powinna być potwierdzona podpisem przez pacjenta, jego rodzinę lub opiekuna.

Środki higieniczne i opatrunkowe, leki i inne wyroby medyczne zlecone przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, zapewnia rodzina pacjenta (lub jego opiekun faktyczny/ prawny).

Do pielęgniarskiej opieki długoterminowej mogą być zakwalifikowani pacjenci przewlekle chorzy niezdolni do samodzielnej opieki i wymagający przynajmniej jednego z wymienionych świadczeń pielęgniarskich przez okres powyżej 2 tygodni:

kroplowego wlewu dożylnego wynikającego ze stałego zlecenia lekarskiego związanego z prowadzonym procesem leczenia,

wykonywania opatrunków,

karmienia przez zgłębnik lub przez przetokę,

pielęgnacji przetoki,

założenia i usunięcia cewnika jako stałe zlecenie lekarskie,

płukania pęcherza moczowego,

pielęgnacji w związku z założoną rurką tracheotomijną.


Podstawą objęcia chorego pielęgniarską opieką długoterminową jest:

skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego,

kwalifikacja pielęgniarska do objęcia pielęgniarską opieką długoterminową,

pisemna zgoda pacjenta (w przypadku dzieci zgoda opiekunów prawnych).




WRACAM DO: