wesprzyj nas kontrast
czcionki: A A A
zaloguj

Zaburzenia komunikacji



Życie bez słów, czyli kilka słów o afazji

data publikacji: 30.07.2020

Udar to zaburzenia funkcji mózgu o podłożu naczyniowym. Szacuje się, że na świecie 1 osoba na 6 będzie miała udar. W Polce aż 70% z osób zapadających na udar zmaga się w jego wyniku  z niepełnosprawnością. Jednym z zaburzeń będących wynikiem udaru mózgu jest afazja dotykająca ok. 65% pacjentów po udarze.


Dlaczego chory nie mówi? 

Afazja z definicji jest

„(…) częściowym lub całkowitym zaburzeniem mechanizmów programujących czynności mowy u człowieka, który już uprzednio te czynności opanował”. 

W praktyce to zaburzenie używania nauczonego języka do komunikacji. W zależności od rodzaju może ono dotyczyć nadawania (tworzenia) lub odbioru (rozumienia) mowy, czytania, pisania czy rozumienia lub/i używania gestów. Może być spowodowana udarem, urazem mózgu lub chorobami neurodegeneracyjnymi.  Rodzaj zaburzeń i ich stopień zależy od tego w którym miejscu i jak bardzo uszkodzony jest mózg.

Afazja i co dalej?

Afazja, jak każde zaburzenie związane z uszkodzeniem mózgu, jest kłopotliwa w kwestii stawiania prognoz. Jeden pacjent odzyska lub zachowa funkcje komunikacyjne w pełnym zakresie, inny w okrojonym. Proces ten może trwać tygodnie lub lata. Nic nie jest pewne, poza tym, że mózg ludzki jest plastyczny i wykazuje zdolność do tworzenia nowych połączeń między komórkami, co pozwala na odzyskiwanie funkcji.  W związku z tym, zawsze warto prowadzić terapię. 

W przypadku udarów i urazów mózgu najlepsze rokowania mają pacjenci świeżo po przebytym uszkodzeniu.  

Przy chorobach neurodegeneracyjnych terapia służy utrzymaniu posiadanych funkcji jak najdłużej.

Kłopoty z mową czyli…

Afazja jest pojęciem niezwykle szerokim. W zależności od umiejscowienia uszkodzenia w mózgu, a co za tym idzie objawów, możemy wyróżnić wiele jej typów. Istnieje kilka klasyfikacji. Poniżej opisujemy jedną z najprostszych, używanych w praktyce neurologopedycznej.

 



Ruchowa (motoryczna)

Charakteryzują ją kłopot z tworzeniem mowy. Pacjent wypowiada pojedyncze sylaby lub słowa, przekręca wymawiane słowa. Poza tym zaburzone mogą być pozostałe elementy komunikacji (pisanie, czytanie, itd.)

 

Czuciowa (sensoryczna)

Charakteryzuje ją kłopot z rozumieniem mowy, słyszane słowa to dla chorego ciągi dźwięków bez znaczenia. Pacjent mówi dużo, jednak nie jest to mowa poprawna. Pojawiają się w niej neologizmy, dziwne, wymyślone wyrazy, tzw. Sałatka słowna. Język używany przez pacjenta nie nadaje się do komunikacji. Poza tym zaburzone mogą być pozostałe elementy komunikacji (powtarzanie, pisanie, czytanie, itd.)

 

Amnestyczna 

To zaburzenie nazywania. Chory nie pamięta nazw zarówno ludzi, przedmiotów jak i czynności. Ma trudności z identyfikacją nazw kolorów, zapachów i pozostałych elementów otaczającego świata. Mogą jej towarzyszyć niewielkie zaburzenie rozumienia, czytania i pisania.

 

Jak rozmawiać z chorym?

Chorzy z afazją cierpią często z powodu wielu czynników, brak możliwości komunikowania jest dla nich dodatkową trudnością. Należy o tym pamiętać i zawsze starać się podchodzić do nich z cierpliwością i wyrozumiałością. Poniżej przedstawiamy kilka zasad komunikacji stworzonych przez osoby cierpiące z powodu afazji.

 

ABC rozmowy z chorym

Akceptuj

moje słabości (mów prostym językiem)

moje potrzeby (spytaj jak mi pomóc)

moje zmęczenie (nie zawsze mam siłę do pracy)

Bądź

prawdziwy (patrz na mnie kiedy mówisz)

nauczycielem (tłumacz mi świat, ale pamiętaj, że nie jestem dzieckiem)

 pozytywny (ciesz się moimi małymi sukcesami)

Czekaj

aż pomyślę (powtórz co powiedziałeś, podpowiedz mi)

aż odpowiem (nie popędzaj mnie)

aż będę gotów (ćwicz ze mną krok po kroku, nie wszystko na raz)

 



WRACAM DO: